Zenaat

145 Defa okundu /

İlhan Değirmenci

Zenaat ( Meslek. ) Biografisi

Sayın Değirmenci’nin Ailesine ait olan Ticari Otomobillerinin bulunması sebebi ile, küçük yaşlarda Babası ile birlikte zaman, zaman Auto Sanayi Sitelerine gittiğinde, etrafta gördüğü kullanılmayacak derecede hasarlı Otomobillerin onarılarak yeniden kullanıma sunulmuş olmasından dolayı, Otomotiv sektörüne ilgi duydu.

1972 Yılında Oto Karoseri atölyesinde çıraklık yapmaya başladı. Çıraklık, Kalfalık ve Ustalık eğitimini tamamlayarak,

1976 Yılında İstanbul’da “Güven Automobil” isimli kendi işletmesini kurdu.

1982 yılında sözleşmeli iççi olarak Libya’ya Oto karöseri Ustası olarak gitti

1986 Yılında yaşamını Almanya’da sürdürmeye başladı.

1986-2003 Yılları arasında Almanya’da gerek işçi olarak, gerek ise kendi iş yerlerinde mesleğini icra etti.

2013 Yılında kurmuş olduğu ve hali hazırda kurucu Başkanlığını yaptığı ”Yurtdışı Türkleri” Sivil Toplum Kuruluşu ( YT-STK ) bünyesinde 2021 Yılının ilk aylarından itibaren ”Esnaf ve Zenaatkarlar kurulu”nun kurulması için çalışmalar sürdürüyor.

Esnaf ve zenaatkarlar kurulunun, kuruluş amacı; Öncelikli olarak, yaşamlarını Yurtdışında sürdüren ve ellerinde hiç bir mesleki yeterlilik belgesi ( Ustalık Belgesi) bulunmayan zenaatkar Vatandaşlarımıza yardımcı olarak sahip oldukları mesleklerinde, Türkiye Cumhuriyetinin Resmi Kurumlarınca ”Mesleki Yeterlilik” belgelerine kavuşturması. Sahip oldukları mesleki yeterlilik belgelerinin, Yurtdışında resmi kurumlar tarafından tanınması ve denkliklerinin sağlaması, ayrıca zenaatkarlarımızın yaşamlarını sürdürdükleri ülkelerde iş piyasalarına kazandırılması amaçlanmaktadır.