Karate

325 Defa okundu /

İlhan Değirmenci

1972 Yılında Shotokan Karate sporunu yapmaya başladı. Osmanbey’de Sayın Hakkı Kosar’ın baş antrenörlüğünde bulunan ”Harbiyeliler” Spor Kulübünde Shotokan Karate-Do, çalışmalarına baslayıp, Sayın Koşar’ın İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında bulunan tüm Dojolarında ( Spor Merkezlerinde ) 1986 yılına kadar çalışmalarını sürdürdü.

1976 – Türkiye Karate Federasyonu Kurulmadığı dönemlerde; 15.01.1976 , Türk Amatör Karate Organizasyonu ( TAKO )’nun dış ülkeler ile organize ettiği, ikili Karate karşılaşmalarında, ( ”Gayriresmi Milli Takım.), kadrosunda yer alarak, İstanbul Kadıköy’de bulunan Koşar Spor Merkezinde, Avusturya Karate Milli takımı ile yapılan karşılaşmada, ülkemizi temsil etti.

1981 Yılında, Kurulan Türkiye Karate Federasyonun ilk Resmi Milli takımında sporcu olarak yer alan Sayın Değirmenci, 15.Kasım 1981 tarihinde Yugoslavya, Üsküp’de yapılan Uluslararası Karate şampiyonasında Türkiye’yi temsil eden ilk Resmi Milli Takımda sporcu olarak yer alarak ülkemizi temsil etti.

1984 – 1986 yılına kadar, Türkiye’de özel spor salonlarında Karate branşında sözleşmeli antrönerlük yaptı.

1986 – Yılından itibaren Yaşamını Almanya’da sürdürmeye başladı.

2013 – Yılında Merkezi Almanya’da bulunan ”Yurtdışı Türkleri Karate Federasyonunu” ( YTKF )’yi kurdu.

YURDIŞI TÜRKLERİ KARATE FEDERASYONU ( YTKF )

Sayın İlhan Değirmenci, 21.09.2013 Tarihinde, Yurtdışında yaşamlarını sürdüren Türk Karate sporcularının birlik ve beraberliklerini sağlamak, bilgi ve becerilerinde en üst seviyede bulunan yetenekli sporcuları Türk Milli Takımlarına kazandırmak, Türkiye Karate Federasyonu’nun Yurtdışında bir parçası olarak ülkeler arasında iletişimini ve koordinasyonunu sağlamak ve ikili ilişkilerde köprü kurmak amacı ile”Yurtdışı Türkleri Karate Federasyonu’nu ( YTKF )’ yi kurdu.

YTKF’nin 16.06.2014 Tarihinde Almanya’nın Hannover Şehri Mahkmesinden ”Kar amacı gütmeyen, toplum yararına faaliyet gösteren spor kurumu” olarak tescil edilmesini sağlayan Sayın Değirmenci, Bir dönem, 21.09.2013 – 26.10.2019, tarihleri arasında kurucu, başkanlığını yaptığı YTKF,’nin 26.10.2019 Tarihinde yapılan 2. Genel Kurulunda, kendinden sonraki arkadaşlarına imkan sağlamak amacı ile, ikinci dönem başkanlığıa aday olmayarak YTKF’ deki çalışmalarını sonlandırdı.

26.10.2019 Tarihinde, YTKF 2. Genel Kurulunda, yapılan oylamada oy çokluğu ile Sayın Değirmenci, Yurtdışı Türkleri Karate Federasyonu ( YTKF ), Onursal Başkanlığına atandı. Halihazırda YTKF, Onursal Başkanlığı devam etmektedir.

2020 – Yılında Türkiye Karate Federasyonu ( TKF ), bünyesinde, ”Yurtdışı İlişkiler Koordinasyon Üst Kurulu ( YİKÜK )’nun Kurulması için Proje hazırladı. Hazırlamış olduğu Proje; 25 Kasım 2020 Tarihinde TKF’de uygulanmaya başlandı. Sayın Değirmenci, YİKÜK, kadrosunda yer alarak halihazırda Türk Karatesine hizmet vermektedir.

Sayın Değirmenci yaşamını sürdürdürmüş olduğu Almanya’nın Hannover Kentinde, kurucu Başkanlığını kendisinin yapığı Spor derneği olan ”Hannover Spor Okulu” ( Sportschule Hannover)’de Aktif olarak Karate sporunu yapmaya devam etmektedir.